Senatorul PDL Radu Berceanu a declarat, miercuri, că ar fi dispus să candideze la președinția Senatului, menționând totuși că nu își dorește această funcție cu tot dinadinsul, potrivit Mediafax.
„Aş fi dispus, dar n-aş avea nicio problemă dacă nu aş fi eu. Nu este o chestiune care mă frământă foarte tare. Nu vreau să creadă cineva că mor după funcţie„, a spus Berceanu.
Acesta s-a declarat convins că PDL va câștiga funcția proaspăt eliberată de PSD, prin revocarea lui Mircea Geoană.
„Este bine că locul este eliberat. Pe un loc liber se pot face propuneri. PDL în mod sigur va avea un candidat şi în mod sigur va câştiga preşedinţia Senatului. Conducerea partidului o să facă o analiză să vadă cine ar fi mai potrivit„, a precizat senatorul democrat liberal.