Ana Bogdan, învinsă în prima sa finală WTA. Noua campioană de la Varșovia este Caroline Garcia, care pe traseu a trecut și de liderul mondial din tenisul feminin

La ediția din 2022 a Openului Polonez, Ana Bogdan a jucat prima sa finală WTA din carieră. Foto: Hepta.ro / Abaca Press / Rob Prange

Ana Bogdan a fost învinsă în două seturi de Caroline Garcia, duminică, la Varșovia, și a ratat șansa de a cuceri Openul Poloniei, un turneu de categorie WTA 250.

Ana Bogdan, învinsă în ultimul act de la Varșovia, în prima sa finală WTA din carieră

Ana Bogdan (108 WTA, 29 de ani) nu cedase niciun set în cele patru partide pe care le-a jucat pentru a ajunge în marea finală, însă pornea cu șansa a doua în fața lui Caro Garcia (45 WTA, 28 de ani), care a produs surpriza turneului în faza sferturilor de finală, eliminând-o pe Iga Swiatek, favorita publicului și liderul mondial din tenisul feminin. Poloneza bifase în acest an 37 de victorii consecutive și câștigase, pentru a doua oară în carieră, și cel mai important turneu pe zgură, prestigiosul Roland Garros.

Românca a fost aproape de o revenire fulminantă în primul set, însă nu a reușit să țină pasul cu tenismena franceză, care a închis partida după o oră și 22 de minute de joc, scor 6-4 / 6-1.

Pentru Caro Garcia a fost al nouălea titlu WTA din palmares, iar sportiva traversează un moment foarte bun, cu toate că este departe de cea mai bună clasare din carieră, locul 4 mondial.