Anglia vs. Italia, finala de cinci stele care va decide câștigătoarea EURO 2020. Selecționata lui Gareth Southgate a învins cu greu Danemarca, în 120 de minute, și va juca o primă finală după 55 de ani

Anglia a obținut calificarea în finala UEFA EURO 2020, miercuri seară, după o victorie chinuită cu Danemarca pe Wembley. Selecționata din Albion s-a impus în 120 de minute, scor 2-1, și va juca o primă finală de turneu major după o pauză de 55 de ani. În ultimul act al competiției o așteaptă Italia, care în semifinale a eliminat-o pe Spania.

Anglia a învins Danemarca și va înfrunta Italia în finala EURO 2020, duminică, pe Wembley

Anglia pornea din postura de mare favorită, însă a avut o partidă destul de grea cu Danemarca, probabil revelația turneului. Deși englezii au dominat partida, danezii au fost cei care au marcat primii, printr-o lovitură liberă transformată superb de Damsgaard. A fost primul gol primit de selecționata lui Gareth Southgate la acest turneu.

Cu toate acestea, Anglia a continuat să preseze, iar inevitabilul s-a produs în minutul 39, când căpitanul danezilor, Kjaer, a deviat mingea în proprie poartă. Scorul a rămas neschimbat până la final.

În fața unei selecționate daneze care părea sleită de puteri, Anglia a forțat golul victoriei în cele 30 de minute suplimentare, iar în minutul 104 Sterling a obținut un penalty, care avea să fie transformat în doi timpi de Kane. Atacantul lui Tottenham este în acest moment la doar un gol distanță de Schik și de golgheterul turneului, Cristiano Ronaldo.

Deși a căutat egalarea cu disperare, Danemarca nu a reușit să mai înscrie. Mai mult decât atât, Anglia a fost aproape să profite de spațiile lăsate în apărarea daneză, însă imprecizia a menținut tabela la același scor, 2-1.