Atleta Mirela Lavric a obținut medalia de argint la 400 de metri, la Campionatele Europene de tineret

Românca Mirela Lavric a câștigat, sâmbătă, medalia de argint în finala probei de 400 de metri la Campionatele Europene under 23, probă în care Adelina Pastor s-a clasat pe locul cinci.

Lavric a obținut un timp de 52,06 secunde, cea mai bună perfornamță din cariera sa, iar Adelina Pastor, tot cu cea mai bună performanţă din carieră, s-a clasat pe locul cinci, cu timpul de 52,44 secunde. Medalia de aur a revenit Lenorei Guion Firmin (Franţa, 51,68 secunde), iar cea de bronz polonezei Justyna Swiety (52,22), informează Mediafax.

Vineri, Mirela Lavric a obţinut medalia de aur în finala probei de 800 de metri, cu timpul de 2:01.56 minute, cea mai bună performanţă personală a sezonului.

Tags:
Urmăriți B1TV.ro și pe
Ultima oră
11:06 - Noul clasament WTA. Pe ce loc a coborât Simona Halep. Schimbările majore după Australian Open 2023
11:06 - INTERVIU. Regizorul Radu Jude: „Când anumite teme istorice au fost trecute sub tăcere decenii de-a rândul poate apărea un efect de respingere din partea unei anumite părți a societății”
11:04 - Actrița Annie Wersching, din producții ca „24” sau „Vampire Diaries”, a murit la vârsta de 45 de ani
10:57 - Imagini de la petrecerea memorabilă a Anastasiei Soare în America. Jennifer Lopez, Kim Kardashian și Oprah Winfrey au fost invitate
10:49 - Marilu Dobrescu, implicată într-un accident rutier. Influencerița a povestit totul pe pagina de Instagram: „Efectiv înnebunesc”
10:46 - 130.000 de curcani au fost îngropați duminică, la Codlea, după ce s-a descoperit focarul de gripă aviară. Există suspiciuni că boala s-a extins și la o fermă cu un efectiv de peste 110.000 de păsări
10:21 - Fermierii din România și din alte țări din estul UE, se plâng că cerealele ieftine din Ucraina au invadat piața și cer despăgubiri
10:20 - Rusia susține că eventuale discuții cu Ucraina au devenit „inutile” după decizia SUA și a „vasalilor săi” de a trimite tancuri
10:20 - Ramona Olaru: „Nu este o combinație și nici nu stau pe o grămadă de bani”. În ce nu investește niciodată asistenta TV
10:16 - Scandal uriaș la o școală din Municipiul Bacău! Un elev de clasa a II-a și-a sărbătorit ziua cu o cântăreață de muzică populară, cameramani și animatori