CORMORANII mai primesc și vești bune: CITY pierde surprinzător cu Newcastle, iar LIVERPOOL se poate desprinde decisiv spre primul TITLU după 29 de ani

sursă foto: empireofthekop.com

Deși venea după o serie de șapte victorii, Manchester City a piedut într-o manieră greu de crezut pe terenul lui Newcastle, 1-2, după ce la pauză echipa lui Guardiola conducea cu 1-0, relatează gsp.ro.

Așadar, City venea după o serie impresionantă de 7 victorii consecutive în toate competițiile, în care reușise să înscrie nu mai puțin de 30 de goluri! Aguero a deschis scorul imediat pe St. James Park, astfel că părea că și meciul cu Newcastle se va înscrie în același registru.

Totuși, deși a dominat complet prima repriză, în a doua parte, o City relaxată a fost făcută groggy de o Newcastle care venea după opt înfrângeri în ultimele 11 meciuri. Dacă în minutul 66 Rondon a egalat, în minutul 80 Matt Richie a înscris din penalty, aruncând un stadion întreg în aer.

Acestea fiind spuse, dacă Liverpool câștigă azi cu Newcastle, „cormoranii” se desprind la șapte puncte de „cetățeni”, cu doar 14 etape înainte de ultimul fluier al sezonului. În aceste condiții, Liverpool pare tot mai aproape de primul titlu după o secetă de 29de ani, ultimul trofeu de Premier League câștigat datând din sezonul 1990/91.