Finala Europa League: Atletico Madrid – Athletic Bilbao, 3-0. Madrilenii au triumfat fără emoții pe Arena Națională

Finala Europa League: Atletico Madrid - Athletic Bilbao, 3-0. Madrilenii au triumfat fără emoții pe Arena Națională

Atletico Madrid a cucerit, miercuri, trofeul Europa League, după ce a învins Athletic Bilbao cu scorul de 3-0, în cadrul finalei disputate pe Arena Națională din București.

Madrilenii au deschis scorul în minutul 9, prin atacantul columbian Falcao, cu un șut superb, la vinclu, din colțul lung al careului. Atletico a majorat diferența în minutul 33, același Falcao reușind un gol la fel de frumos, după ce a driblat un adversar.

Scorul final a fost stabilit de brazilianul Diego, în minutul 85, după o cursă senzațională de 40 de metri. Bascii n-au reușit să pericliteze aproape deloc poarta adversă, jucătorii lui Bielsa părând de multe ori apăsați de greutatea acestei partide.

Potrivit anunțului făcut de organizatori, 52.347 de persoane au asistat la finala Europa League, capacitatea totală a stadionului fiind de 55.000 de locuri.

Atletico Madrid – Athletic Bilbao, 3-0 scor final.