Irina Begu s-a calificat la dublu, în sferturile de finală de la Roland Garros. Sorana Cîrstea a fost învinsă la simplu

Sursa foto: AFP7 / Rob Prange

Irina Begu s-a calificat la dublu, duminică, în sferturile de finală la Roland Garros 2021. Jucătoarea română și Nadia Podoroska au obținut o victorie lejeră, scor 6-3, 6-1 cu franțuzoaicele Clara Burel și Chloe Paquet.

Begu și Podoroska au avut nevoie de o oră și15 minute pentru a se impune.

Pentru un loc în semifinalele Grand Slam-ului parizian, echipa româno-argentiniană se va lupta cu perechea care va câștiga meciul Sharon Fichman/Giuliana Olmos (Canada/Mexic) – Petra Martic/Shelby Rogers (Croația/SUA). Fichman și Olmos sunt favorite în această partidă, prin prisma statutului de capi de serie numărul 9.

Pentru calificarea în sferturi la Roland Garros, Irina și Nadia și-a asigurat un cec de 49.853 de euro şi 430 de puncte WTA la dublu.

Sorana Cîrstea, învinsă în optimile de la Roland Garros 2021

Soranei Cîrstea a fost învinsă duminică, în optimilede la Roland Garros deTamara Zidansek.Slovena a salvat o minge de set a româncei în primul set, s-a impus tiebreak și a defilat în setul secund: 7-6(4), 6-1, după o oră și 26 de minute de joc.Cîrstea era ultimareprezentantă de simplu a României, după ceAna Bogdan a fost învinsă.

Ultima oră
20:23 - Cinci persoane au ajuns la spital după un accident între un autoturism și un TIR, în județul Cluj. Un bărbat a fost rănit grav
20:07 - Legendarul Frank Williams, fondatorul echipei de Formula 1 Williams Racing, a murit la 79 de ani
20:00 - Referendum rezolvă disputa: elvețienii acceptă certificatul pandemic
19:39 - Nicolae Ciucă: Hanuca ne amintește că speranța și credința ne fac mai puternici. Apreciez și susțin valorile spirituale ale poporului evreu, solidaritatea, întâlnirea dintre religii și culturi, dialogul și respectul (VIDEO)
19:20 - Klaus Iohannis: Comunitatea evreiască din România, un contributor important la binele comun. Reiterez angajamentul Statului nostru în ceea ce privește prevenirea și combaterea antisemitismului
19:10 - Adrian Chesnoiu: Inclusiv pe pestă porcină africană vom veni cu un set de măsuri care măcar în al 12-lea ceas să dea încredere industriei de creștere a porcului din România că încă mai putem produce (VIDEO)
18:47 - Adrian Chesnoiu: Povestea cu „Doi și-un sfert”, o aberație. N-am lucrat nici o secundă acolo, aveam 16 ani când s-a desființat. Am lucrat la DGIPI în cadrul MAI (VIDEO)
18:30 - Adrian Chesnoiu: Politica Agricolă Comună vine cu restricții și condiționalități care vor crea și mai multe decalaje. E datoria noastră să convingem Bruxelles-ul, la prima posibilitate de renegociere a PNRR, să le aibă în vedere (VIDEO)
18:13 - Adrian Chesnoiu, pe B1 TV: Agricultura nu există în PNRR / Poate acum a fost primul guvern de coaliție când Agricultura a fost pusă în primele 5 domenii ca importanță de PSD / N-o mă auziți vorbind de greaua moștenire (VIDEO)
17:58 - Suporterii pot asista la întreaga partidă dintre Universitatea Craiova și FCSB, chiar dacă se termină după ora 21: „Să păstreze obligatoriu biletul la meci până în momentul în care ajung acasă”