Preliminariile UCL: CFR Cluj a fentat umilința în Gibraltar. Retur cu emoții pentru Marius Șumudică

Marius Șumudică / Foto: Hepta.ro, Abaca Press, AA/ABACA

Lincoln Red Imps – CFR Cluj, din turul 2 preliminar al UEFA Champions League s-a încheiat cu scorul de 1-2. Trupa lui Marius Șumudică a părut că a mers ca în vacanță în Gibraltar, unde a prestat un joc palid, dominat în prima parte de echipa gazdă.

Campioana Gibraltarului a avut mai multe ocazii în prima repriză decât campioana României și a și înscris. Astfel, cele două echipe au plecat la vestiare, după primele 45 de minute, cu Lincoln în avantaj. Rosa a deschis scorul în minutul 45, după o fază ca în curtea școlii. Walker a pasat decisiv.

Debeljuh, salvatorul celor de la CFR Cluj

În repriza secundă, „feroviarii” au trecut în avantaj, prin dubla lui Debeljuh, în minutul 52 și minutul 58. Marius Șumudică i-a resuscitat pe jucători la pauză, care au prestat un joc mai solid în partea a doua a confruntării.

În ciuda prestației modeste de pe sinteticul din Gibraltar, CFR rămâne favorită la calificare. Partida care i-ar putea duce pe ceferiști în turul 3 preliminar se va juca în Gruia.

Andrei Burcă și căpitanul Mario Camora au fost marii absenți ai celor de la CFR, marți seara.