Pietoni revoltați! În mijlocul unui trotuar îngust din Alba Iulia au fost montați stâlpi de iluminat: „Facem, dar nu gândim”. Autoritățile susțin că au respectat proiectul rețelei de iluminat public

Pietoni revoltați! În mijlocul unui trotuar îngust din Alba Iulia au fost montați stâlpi de iluminat: „Facem, dar nu gândim”. Autoritățile susțin că au respectat proiectul rețelei de iluminat public
Sursa Foto: Captură Video

Pietonii din Alba Iulia sunt nemulțumiți de rezultatul unei lucrări pentru înlocuirea rețelei de iluminat public.

Se pare că în mijlocul unui trotuar, care era deja îngust, au fost puși stâlpi de iluminat, motiv pentru care oamenii sunt nevoiți să facă slalom printre ei, ori să meargă pe stradă.

Stâlpi de iluminat, montați chiar în mijlocul unui trotuar

„Ca la români. Adică numai noi putem face așa ceva. Facem o idee, dar nu gândim. Dacă am trecut eu pe celălalt trotuar, ce să mai avem pretenții și la cărucior”, a declarat un bărbat, potrivit stirileprotv.ro.

„Nu e de ajuns că e circulația foarte mare în zona asta și pe lângă că trebuie să trecem pe trotuar, acum trebuie să ocolim și stâlpi și trebuie să fim atenți să nu ne lovească cineva. Nu poți să treci cu copilul cu căruciorul”, a mai reclamat o femeie.

Sursa Foto: Captură Video

Autoritățile susțin că au respectat proiectul rețelei de iluminat public. În urma reclamațiilor, iau însă în calcul să lărgească trotuarul.

„Proiectanții au realizat un proiect în care au respectat normativele, distanța față de carosabil. Vom încerca să avem o discuție cu proiectanții ca să vedem dacă găsim soluții și una dintre soluțiile extreme ar fi lărgirea trotuarului”, a transmis Marius Filimon, viceprimar Alba Iulia.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`
Ultima oră
18:02 - Ministerul Apărării Naționale confirmă că au fost găsite fragmente de drone rusești pe teritoriul României. Zonele unde au fost descoperite
17:57 - Traian Băsescu: „În mod cert, Putin îi va cere lui Trump retragerea bazei de la Deveselu. Ar fi un dezastru nu doar pentru securitatea Europei, dar și pentru securitatea SUA”
17:37 - Momentul în care polițiștii l-au prins pe atacatorul din Munchen, care a intrat cu mașina în mulțime. Cine este individul și ce mesaj dur a transmis cancelarul Olaf Scholz (VIDEO)
17:28 - Ministrul Mediului, Mircea Fechet, anunță reforme dure la Romsilva: „Eliminăm bonusurile nerușinate de la ieșirea din activitate”
17:25 - Avertisment transmis de Traian Băsescu, după discuția Trump-Putin: „România ar trebui să fie extrem de îngrijorată”
17:18 - Consultațiile și analizele medicale la care au dreptul persoanele trecute de 40 de ani. Ghid de informare CNAS
17:04 - Primul mesaj pe care președintele interimar al României l-a transmis românilor, de la Palatul Cotroceni. Ilie Bolojan: „Prioritățile și obiectivele mandatului meu sunt clare” (VIDEO)
17:01 - Meteorologii anunță ninsori în Capitală. Mai multe zile cu vreme rece în majoritatea regiunilor
16:52 - Reglementări noi pe aeroporturi. Sancțiuni dure pentru companiile aviatice care nu-și despăgubesc pasagerii
16:48 - Culiță Sterp a anunțat că își dă mașina gratis! Fanii vor trebui să facă ceva în schimb, pentru a câștiga bolidul de peste 60.000 de euro (FOTO)