Mircea Dinescu rămâne fără angajați la domeniul său de la Cetate. Sebastian Răducan, zis Ciucurel, e ultimul pe listă. El a lăsat baltă cele 200 de capre de care avea grijă și a fugit la mănăstire după bătaia pe care a încasat-o, luna trecută, de oamenii de pază ai lui Gigi Nețoiu.
Pe 16 ianuarie, paznicii lui Gigi Nețoiu au tăbărât cu bâtele pe Ciucurel, după ce acesta a dus caprele în via afaceristului. Fiul lui Ciucurel a mers apoi cu o toporișcă să-i facă dreptate tatălui său. În urma incidentului a fost deschis și un dosar penal.
„Nu știu cum a căzut Ciucurel la mijloc, săracul, ca în Caragiale. A trecut și el cu caprele lui pe la vie la Nețoiu și paznicii acestuia au tăbărât cu bâtele pe el. M-a sunat plângând săracul că l-au bătut cu bâtele. E ridicol ce s-a întâmplat! Nețoiu habar n-avea” , a declarat Mircea Dinescu, potrivit Click!.
După acest scandal, Ciucurel a decis să părăsească domeniul lui Mircea Dinescu și să se retragă la o mânăstire.
„Nu îmi vine să cred că Ciucurel săracul pleacă, după atâta vreme! E trist ce se întâmplă. Pleacă oamenii de la Cetate. Ciucurel era emblematic pentru Cetate, el era omul animalelor, eu nu am văzut om ca Ciucurel. Se înțelegea cu animalele din priviri. Se apleca măgarul în fața lui când îl vedea. Și acum pleacă și el!”, a mai spus Mircea Dinescu, la Prima TV.
Dinescu a vorbit și despre facturile tot mai mari la utilități, care au început să vină și la domeniul de la Cetate.
„Au mai plecat și niște vecini care aveau și ei o fermă de bovine. Nu au putut s-o mai țină. Vin facturi imense, oamenii nu mai au cu ce plăti. Aici e o zonă de sărăcie lucie. Băbuțele, săracele, din sat cu ce să plătească o factură de 20 de milioane când pensia lor e de 8 milioane?! E incredibil ce se întâmplă! E păcat!“, a mai spus Mircea Dinescu.