Naționalizarea proprietăților rusești, permisă în Ucraina: „Iubești o viață bogată? Nu vei mai avea parte de asta”

Naționalizarea proprietăților rusești, permisă în Ucraina: Iubești o viață bogată? Nu vei mai avea parte de asta
Foto: Facebook/Volodimir Zelenski.

Naționalizarea proprietăților rusești va fi permisă în Ucraina. Liderul Kievului, Volodimir Zelenski a semnat joi, 10 martie, legea care va permite procedura respectivă.

Proprietățile rușilor, confiscate

Conform acesteia, averile vor fi  confiscate fără nicio compensație a valorii acestora, în condițiile invaziei Rusiei în Ucraina.

„Vreau să le spun un singur lucru: veți răspunde la fel ca cei care ordonă bombardarea civililor. Vom identifica proprietățile propagandiștilor și persoanelor asociate lor.

Vom face tot posibilul pentru a le confisca. Iubești o viață bogată și țările prospere? Nu vei mai avea parte de asta, iar acesta e doar începutul”, a precizat Volodimir Zelenski,  în cadrul intervenției de joi.

Rușii au creat o catastrofă umanitară

Volodimir Zelenski a discutat și despre atacul asupra maternității din Mariupol. Unitatea medicală a fost distrusă și nu va mai putea să funcționeze.

Potrivit informațiilor difuzate de mass-media ucraineană, mai multe femei au fost ucise și rănite în urma bombardării spitalului.

„Trupele ruse au creat deja o catastrofă umanitară în orașele noastre, însă acesta e planul lor. Vor să ne umilească oamenii, de asta blochează Mariupol și Volnovaha. (…)

Ne-am apărat țara timp de 15 zile, timp în care nu am devenit sclavi și nu vom deveni niciodată, deoarece așa suntem noi, acesta e destinul nostru”, a afirmat președintele ucrainean.

Volodimir Zelenski  susține că toate orașele distruse în urma invaziei trupelor rusești vor fi reconstruite.

„Nu vor vedea nicio urmă a invaziei ruse”, a conchis președintele Ucrainei.

Ultima oră
21:43 - Diana Buzoianu susține că reprezentanții PSD pregătesc concursuri pentru ocuparea unor posturi-cheie în unele instituții: „Nu vom permite un astfel de teatru de prost gust”
20:57 - Ce se întâmplă cu cafeaua în 2026. De la espresso clasic la băuturi din sfeclă și alge, trendurile care schimbă complet piața
20:11 - Caz șocant în București! O femeie a ajuns în moarte cerebrală după un lifting facial. Familia aduce acuzații grave la adresa medicului estetician
19:26 - Victor Negrescu solicită intervenția UE după incidentul cu drona rusească din România: „Protejarea cetățenilor europeni nu poate fi fragmentată”
18:57 - Anders Fogh Rasmussen: Marea Britanie și Franța ar trebui să conducă o nouă „NATO europeană”, fără ajutor din partea SUA
18:19 - Gabriel Oprea, președintele UMPMV, de Ziua Justiției Militare: „Are un rol deosebit în progresul României”
18:01 - Horoscop Alina Bădic pentru săptămâna 26 aprilie – 2 mai 2026: energie uriașă, schimbări neașteptate și mesaje karmice pentru zodii (VIDEO)
16:20 - Panică la piscina unui centru medical din Eforie Nord. 15 persoane s-ar fi intoxicat cu clor, iar două au ajuns la spital
15:47 - Nicușor Dan, după drona căzută la Galați: „Cetățenii trebuie să fie în siguranță. Condamn ferm comportamentul Rusiei”
15:17 - Dominic Fritz, după drona căzută la Galați: „Cei care nu pot rosti cuvântul ‘Rusia’ și ‘agresor’ în aceeași propoziție nu sunt patrioți”