Bratislava a propus Moscovei un proiect în legătură cu realizarea gazoductului Turkish Stream, proiect care să implice, alături de Slovacia, alte trei țări și anume Bulgaria, România și Ungaria, precum și UE, a declarat marți, premierul slovac Robert Fico.
”Noi propunem Rusiei un proiect, care să fie un proiect comun al Bulgariei, României, Ungariei și Slovaciei, cu participarea UE. Acesta este legat de gazoductul ruso-turc, proiect ce va fi realizat din 2016”, a precizat Robert Fico după convorbirile avute cu omologul său rus Dmitri Medvedev, după cum relatează TASS și Interfax, citate de Agerpres.
Un reprezentant al Gazprom anunța în urmă cu două săptămâni că grupul rus va începe, în prima jumătate a lunii iunie, să amplaseze conducte în Marea Neagră pentru viitorul gazoduct Turkish Stream.