Belgia: Najim Laachraoui, suspectat că a participat la atentatele de la Bruxelles, a murit după ce s-a aruncat în aer pe aeroportul Zaventem. Inițial, se credea că teroristul a scăpat

Belgia: Najim Laachraoui, suspectat că a participat la atentatele de la Bruxelles, a murit după ce s-a aruncat în aer pe aeroportul Zaventem. Inițial, se credea că teroristul a scăpat
Foto: dhnet.be

Najim Laachraoui, suspectat că a participat la atacurile teroriste de la Bruxelles, a murit după ce s-a detonat pe aeroportul Zaventem, din capitala Belgiei, informează Le Monde, care citează surse din cadrul poliției belgiene.

Inițial se credea că Najim Laachraoui, membru al reţelei teroriste Stat Islamic, a scăpat, fiind dat în urmărire. Autoritățile au anunțat însă miercuri seară că tânărul, în vârstă de 24 de ani, s-a aruncat în aer marţi pe aeroport, împreună cu Brahim El Bakraoui, în vârstă de 29 de ani.

Doi dintre presupuşii atacatori sinucigaşi de la aeroportul din Bruxelles au fost identificaţi. Este vorba de doi fraţi. Brahim el Bakraoui este cel care s-a aruncat în aer la aeroport, iar fratele său Khalid s-a aruncat în aer la metrou.

Peste 30 de persoane au fost ucise marți, în cele mai sângeroase atentate teroriste comise pe teritoriul Belgiei. Totodată, peste 200 de persoane au fost rănite în atacurile care au fost revendicate de gruparea Statul Islamic.