Un urs rătăcit a provocat haos pe un aeroport din Japonia. Mai multe zboruri au fost anulate

Un urs rătăcit a provocat haos pe un aeroport din Japonia. Mai multe zboruri au fost anulate
Sursă foto: Feepik/ @vladimircech

Mai multe zboruri au fost amânate în dimineața zilei de joi după ce un urs negru a apărut pe aeroportul Yamagata din nordul Japoniei. Patru aeronave au avut întârzieri de până la o oră din cauza animalului, însă ursul a revenit în incinta aeroportului în jurul prânzului. De data aceasta, animalul sălbatic alerga pe pistă, iar personalul aeroportului nu a reușit să îl alunge. În consecință, pista a fost închisă, iar 12 zboruri au fost anulate, potrivit G4Media.

Vânătorii și poliția au trebuit să intervină

“Având în vedere situația nu avem cum să primim sosiri de avioane acum,” au declarat oficialii aeroportului Yamagata joi seară pentru AFP.
Pentru a prinde ursul, au fost chemați vânători care să instaleze capcane, iar polițiștii au încercuit aeroportul pentru a împiedica ursul să scape. “Suntem într-un impas,” a declarat oficialul Akira Nagai.

Atacurile urșilor sunt tot mai întâlinte

În Japonia, interacțiunile dintre oameni și urși au crescut în ultimii ani, cu 219 atacuri, dintre care 6 fatale, din martie 2023, până în martie 2024. Chiar luna trecută, un campionat de golf din centrul Japoniei a fost întrerupt prematur, după ce un urs și-a făcut apariția pe teren, iar organizatorii au trebuit să oprească jocul din condiții de siguranță.

Cercetătorii spun că schimbările climatice îi determină pe urși să își facă apariția tot mai des în zonele locuite. Transformările mediului le afectează urșilor sursele de hrană și le perturbă ciclurile de hibernare. Condițiile naturale devin tot mai imprevizibile, iar comportamentul animalelor sălbatice este evident afectat.

Și România se confruntă cu problema urșilor

În țara noastră există peste 10.000 de exemplare de urs brun, potrivit unui studiu realizat recent de Ministerul Mediului, iar autoritățile sunt semnalate tot mai des din cauza întâlnirilor nefericite cu aceștia. România are cea mai mare populație de urși bruni din Europa, după Rusia, și potrivit unor date oficiale din 2024, în ultimii 20 de ani, 26 de persoane au fost ucise de urși în țara noastră, iar 274 au fost grav rănite.