Bolojan: PNL trebuie să-și recâștige credibilitatea în fața electoratului și să se deschidă către oameni care poate n-au mai făcut politică, dar au o carieră în spate (VIDEO)

Bolojan: PNL trebuie să-și recâștige credibilitatea în fața electoratului și să se deschidă către oameni care poate n-au mai făcut politică, dar au o carieră în spate (VIDEO)
Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Premierul Ilie Bolojan, președintele PNL, a declarat că vrea ca partidul pe care-l conduce să își recâștige credibilitatea în fața electoratului și să se deschidă „către oameni care au performat, care poate n-au mai făcut politică, către oameni care au o carieră în spate”.

Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „News Pass”, moderată de Laura Chiriac pe B1 TV.

Bolojan vrea deschiderea PNL către profesioniști

Întrebat despre informațiile conform cărora PNL are în plan atragerea REPER, Bolojan a răspuns: „Trebuie să fiu corect, azi energia mea e dedicată 90% problemelor de guvernare, pentru că atunci când ai astfel de probleme, ele îți iau toată energia și acesta e cel mai important obiectiv – să îi respectăm pe români, deci să guvernăm cât mai bine posibil în condițiile date”.

„Cât despre aspectele politice, eu cred că PNL trebuie să ducă o politică prin care să-și recâștige credibilitatea în fața electorilor noștri și prin deschiderea partidului către oameni care au performat, care poate n-au mai făcut politică, către oameni care au o carieră în spate și care, prin ce au realizat, aduc un plus de credibilitate partidului. Una din modificările importante pe care le-am făcut la statut a fost să existe în fiecare organizație județeană și în forurile de conducere 10% din locuri libere pe care să fie cooptate personalități, care să ne aducă competență, respect și valorile pe care le-au dovedit de-a lungul unei întregi cariere”, a continuat Ilie Bolojan.

Acesta a precizat apoi că și când a fost în administrația locală din Oradea a avut grijă să aducă pe funcții „oameni care nu făceau politică, care veneau din sectorul privat, care au performat într-un domeniu”.