Charlotte, o tânără refugiată din Ucraina, a fost înjunghiată mortal în metrou, în plină zi, Carolina de Nord. Scenele violente au fost surprinse de camerele de supraveghere.
Tragedia a avut loc pe 22 august. Tânăra de 23 de ani s-a așezat în metrou, pe un scaun în fața lui Decarlos Brown Jr., de 34 de ani.
Cei doi nu au interacționat, însă, după câteva minute, bărbatul a scos un cuțit din buzunar și a înjunghiat-o pe femeie de trei ori. Una dintre lovituri a fost aplicată în zona gâtului, conform Live 5 News, citat de Observator.
Tânăra s-a prăbușit și a sângerat până la moarte. Cadrele medicale nu au mai putut face nimic pentru ea, iar decesul i-a fost constatat. Agresorul a plecat calm din metrou.
Decarlos Brown a fost prins de polițiști transportat la spital sub escortă. Avea o tăietură pe mână. Ulterior, a fost plasat în arest, fără drept la cauțiune.
Se pare că bărbatul are un trecut tulburător. El a mai fost arestat.
În ianuarie, a fost acuzat de folosirea abuzivă a numărului de urgență 911. Brown le-a spus polițiștilor că cineva i-ar fi introdus în corp o „materie artificială” care îi controla mișcările și vorbirea.
Acum, bărbatul de 34 de ani este cercetat pentru crimă și rămâne în detenție.