Fostul premier al Hong Kong-ului, condamnat la ÎNCHISOARE pentru ABUZ ÎN SERVICIU (FOTO)

Fostul premier al Hong Kong-ului, condamnat la ÎNCHISOARE pentru ABUZ ÎN SERVICIU (FOTO)

Donald Tsang, fostul șef al Guvernului din Hong Kong între anii 2005 și 2012 a fost condamnat la 20 de luni de închisoare pentru abuz în serviciu. În acuzații se speculează că ar fi avut un conflict de interese care viza achiziționarea unui apartament de lux.

Tsang negocia cu un magnat al imobiliarelor, Bill Wong, iar pentru a putea cumpăra apartamentul, a aprobat licența de difuzare digitală și alte solicitări din partea companiei Wave Media, la care Wong deținea 20% din acțiuni.

Juriul a decis că Tsang a ascuns în mod voit negocierile sale cu Wong pentru achiziționarea imobilului, acesta fiind găsit vinovat de abuz în serviciu și riscă o rejudecare în septembrie, fiindcă juriul nu s-a hotărât în privința unui verdict pentru acuzația separată de luare de mită.