Uraganul Michael va face ravagii în Florida: „ACEASTA ESTE ULTIMA VOASTRĂ ȘANSĂ”

Uraganul Michael va face ravagii în Florida: ACEASTA ESTE ULTIMA VOASTRĂ ȘANSĂ

Uraganul Michael a crescut până la categoria de furtună de gradul 4 și este pe cale să lovească țărmul Golfului Florida. Potrivit Reuters, vântul va fi atât de puternic încât va putea smulge acoperişurile şi se vor forma valuri de până la patru metri înălţime.

”ACEASTA ESTE ULTIMA VOASTRĂ ȘANSĂ de evacuare înainte de deteriorarea condițiilor, în următoarele ore”, a scris guvernatorul Floridei, Rick Scott.

Directorul Centrul Național pentru Uragane (NHC), Ken Graham, a spus că Michael este un ”caz de manual” de uragan care crește în putere pe măsură ce se apropie de țărm.

Regiunea ar trebui să se pregătească de ”distrugeri majore de infrastructură”, a spus Jeff Byard, care este administrator asociat al agenției federale pentru dezastre.
Cele mai afectate de uragan vor fi statele Florida, Alabama, Georgia, Virginia și cele două Caroline.