UPDATE // Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) a anunțat, joi, după confirmarea primului caz de COVID-19 din Liga 1, că va opri desfășurarea meciurilor lui Dinamo București până la finalizare anchetei epidemiologice. Antrenamentul de dimineață a fost amânat, iar pacientul în cauză fost izolat și i se va face un nou test pentru coronavirus.
„LPF ține să informeze că astăzi, 11.06.2020, la ora 10:39, persoana responsabilă cu verificarea respectării prevederilor Ordinului comun al Ministerului Tineretului și Sportului și Ministerul Sănătății nr. 601/971/2020 din cadrul clubului FC DINAMO 1948 București ne-a transmis faptul că o persoană din cadrul clubului a fost depistată pozitiv la cea de a patra testare COVID 19.
Având în vedere prevederile legale și regulamentare este necesară păstrarea anonimatului acestei persoane.
Liga Profesionistă de Fotbal va respecta prevederile legale stabilite de ordinul comun al Ministerului Tineretului și Sportului si Ministerul Sănătății și până lafinalizarea anchetei epidemiologice în acest caz, va opri desfășurarea meciurilor care implică clubul FC Dinamo 1948 București”, arată comunicatul LPF.
O persoană din incinta clubului de fotbal Dinamo a fost testată pozitiv cu noul coronavirus, joi dimineața.
„În această dimineață, la ora 9:30, au venit rezultatele unor teste făcute la club și a fost depistat acest caz, pozitiv, de coronavirus. Respectiva persoană nu face parte din staff-ul echipei și nu a intrat în contact cu jucătorii”, au precizat oficialii clubului pentru GSP.
„Toți componenții lotului dinamovist, membrii staff-ului tehnic și medical din cadrul echipei noastre, precum și personalul auxiliar pentru organizarea meciurilor la stadionul din Ștefan cel Mare au efectuat miercuri, 10 iunie 2020, testul Real Time PCR pentru diagnosticarea COVID-19.
În urma acestei testări a fost depistat un caz pozitiv, a anunțat medicul Liviu Bătineanu pentru site-ul oficial al clubului, www.fcdinamo.ro. Medicul dinamovist precizează că persoana depistată pozitiv nu face parte din lotul de jucători sau din conducerea tehnică și medicală a echipei, fiind izolată în această dimineață la stadionul Dinamo.”, se arată în comunicatul emis de către club.
Meciurile dinLiga 1se vor relua de vineri, 12 iunie, după 3 luni pauză, din pricina pandemiei decoronavirusși a restricțiilor impuse pe teritoriul României pentru stoparea răspândirii virusului.
Primul meci va fi între Universitatea Craiova – FC Botoşani, din etapa a III-a a play-off-ului, iar în campionat mai trebuie să aibă loc 72 de meciuri, 24 din play-off şi 48 din play-out.
Ministrul Tineretului și Sportului a declarat căva fi obligatorie testareacu 2-3 zile înainte de primul meci, aceasta fiind făcută atât la sportivi, cât și la arbitri, delegați, oficialii anti-doping, care vor veni să testeze jucătorii. Mai mult, în afară de testarea făcută înaintea competiției, alte testări vor fi repetate din 14 în 14 zile.
La fiecare meci, nu vor putea fi prezente mai mult de 225 de persoane în total, incluzând fotbaliști, tehnicieni, jurnaliști și personal administrativ, accesul pe stadion împărțindu-se în trei zone.