Vaticanul se pregăteşte, în premieră, de un proces public. Fostul majordom al Papei va fi judecat pentru furt în scandalul scurgerii de documente, care a fost numit de presă „Vatileaks”. Niciodată în sistemul secret de stat al Sfântului Scaun nu a fost posibilă urmărirea în direct a unui proces.
Paolo Gabriele, un laic foarte credincios în vârstă de 46 de ani, cetăţean al Vaticanului, a fost un servitor fidel al Papei Benedict al XVI-lea. Fostul majordom era cel care îi pregătea Suveranului Pontif hainele de ceremonie şi îi servea mesele. Timp de mai multe luni, el a sustras şi copiat zeci de documente de pe biroul secretarului particular al Papei, Georg Ganswein.
Paolo Gabriele a fost încarcerat timp de 53 de zile într-o celulă a jandarmeriei Vaticanului, iar apoi a fost arestat la domiciliu.
„Paolo Gabriele şi-a recunoscut deja vinovăţia. Deci, cred că va fi condamnat. Dar de ce? Nimeni nu o ştie. Nimeni nu ştie nici dacă va exista eventual o graţiere a Papei, aşa cum este posibil”, a declarat Marco Tosatti, expert în problemele Vaticanului
Fostul majordom i-a şocat pe judecători când a declarat că a furat documentele pentru că a fost mandatat de către „Duhul Sfânt”, pentru a dezvălui „răul şi corupţia” din sânul Vaticanului şi pentru că a constatat că Papa nu era informat în legătură cu toate scandalurile.
Totodată, Paolo Gabriele a precizat că aproximativ 20 de persoane, din „diferite organisme” ale Vaticanului, sunt implicate în „Vatileaks”.
Pentru moment însă, doar un singur om se va mai afla pe banca acuzaţilor pentru complicitate: informaticianul Claudio Sciarpelletti.
Trei foşti cardinali au efectuat o anchetă proprie şi au remis la sfârşitul lui iulie raportul Papei. Ipoteza cel mai des vehiculată este cea a unei fronde împotriva cardinalului Bertone (un fel de şef al Guvernului Papei) şi viza concedierea sa, scrie presa din Italia.
Alte voci susţin că procesul majordomului este doar o modalitate de a acoperi scandalul, prin judecarea unui om manipulat.