Transnistria vrea să-şi intensifice controlul asupra spaţiului său aerian

Transnistria vrea să-şi intensifice controlul asupra spaţiului său aerian

Transnistria trebuie să îşi intensifice controlul asupra spaţiului său aerian în timp ce Republica Moldova îşi sporeşte cooperarea cu NATO, a cerut Parlamentul de la Tiraspol.

„Sporirea cooperării Republicii Moldova cu organismele NATO conduce la eroziunea neutralităţii constituţionale a republicii şi pune sub semnul îndoielii securitatea Transnistriei”, a precizat Parlamentul, citat de AFP.

Acesta a cerut „consolidarea eforturilor organismelor statului” de a elabora măsuri pentru controlul spaţiului aerian în concordanţă cu principiile dreptului internaţional şi prevederile legii privind frontiera Transnistriei”.

Republica Moldova controlează spaţiul aerian al Transnistriei.

În prezent, spaţiul aerian al Transnistriei este traversat de 1.250 de avioane pe 7 rute internaţionale.