Xavier Martinet, vicepreşedinte Dacia, a declarat că SUV-ul Duster va părăsi Turcia, cu numele actual, „pentru a proteja marca Renault pe piaţa locală”.
Viitoarea generație a SUV-ului Duster nu va mai fi vândută de marca românească în Turcia
Mai exact, bărbatul, care este responsabil cu operațiunile, vânzările și marketingul mărcii, a confirmat că în Turcia, una dintre piețele pe care în acest moment Dacia vinde modelele Duster și Sandero, viitoarea generație a SUV-ului Duster nu va mai fi vândută de marca românească.
„Este o decizie strategică, a fost anunțată în decembrie, generația următoare a lui Duster va fi vândută sub marca Renault. Este o decizie specifică pieței din Turcia, este unică, nu se va mai întâmpla în altă parte și are ca scop protejarea mărcii Renault pe această piață. Ce este important este faptul că Renault Duster va fi produs în Turcia, ceea ce înseamnă că vom avea o nouă fabrică pentru mașinile dezvoltate pe platforma CMF-B”, a precizat Martinet, răspunzând unei întrebări Profit.ro.
Ce spune despre reducerile de prețuri ale modelului Spring
Xavier Martinet a mai declarat că actualele reduceri de prețuri ale modelului Dacia Spring sunt temporare, de tranziție, ca urmare a schimbărilor legislative de pe unele piețe.
Cât despre versiunea Essential introdusă pe piața din Franța, fără unele echipamente, cum ar fi Media Nav, vicepreședintele Dacia a lăsat de înțeles că nu va fi continuată după lansarea facelift-ului Spring, programat pentru vara lui 2024, conform sursei citate.
Dacia a înregistrat în 2023 o creștere a vânzărilor de aproape 15%, cu 658.500 unități livrate, și se pregătește ca în 2024 să-și conserve aceste cifre, potrivit lui Xavier Martinet, vicepreședintele Dacia.