Federația Patronatelor din Turismul Românesc nu este mulțumită din cauza faptului că turismul nu se mai găsește în numele niciunui minister din noul guvern condus de Dacian Cioloș, la un an distanță în care au fost adoptate cele mai bune măsuri pentru turism din ultimii 20 de ani, se arată într-un comunicat al Federației, scrie Mediafax.
„Considerăm că acest domeniu merită dacă nu un minister în sine, independent, măcar să figureze în numele unuia dintre ministerele existente, aşa cum s-a întâmplat până acum. Din acest motiv, patronatele se tem că anul 2016 va fi unul în care turismul va fi neglijat şi va pierde trendul pozitiv care ar fi urmat, firesc, măsurilor stimulative care s-au luat în acest an, cele mai importante dintre acestea referindu-se la reducerea TVA la pachetele turistice la 9% şi punerea în aplicare a normelor pentru emiterea voucherelor de vacanţă”, conform informațiilor din comunicat.
Turismul abeneficiat anul acesta de mai multe acte și proiecte normative, printre acestea contract de comercializare a pachetelor de servicii turistice, voucherele de vacanţă, proiectul privind Legea Turismului (în dezbatere cu asociaţiile/federaţiile patronale din turism) și reducerea TVA la 9% pentru industria turismului la serviciile de alimentaţie publică.
De curând a fost realizat și Consiliul Consultativ în Turism, în subordinea Ministerului, Comerțului și Turismului.