Traseul aeronavei lui Dan Pretescu. Ce s-a petrecut înainte ca cel mai bogat român să intre cu avionul privat într-o clădire

Traseul aeronavei lui Dan Pretescu. Ce s-a petrecut înainte ca cel mai bogat român să intre cu avionul privat într-o clădire
Foto: captură YouTube / Local Team

Duminică, miliardarul Dan Petrescut, soția, fiul și alte cinci persoane și-au pierdut viața într-un accident aviatic. Avionul privat în care aceștia se aflau s-a prăbușit la doar câteva minute după ce a decolat de pe aeroportul din Milano.

Avionul de mici dimensiuni era pilotat chiar de omul de afaceri și s-a prăbușit la scurt timp după decolare, conducând la decesul tuturor persoanelor care se aflau la bord.

Avionul privat a ajuns pe o clădire aflată în renovare, la marginea orașului, în apropierea Aeroportului Linate.

Traseul avionului lui Dan Petrescu. Ce s-a întâmplat înainte de prăbușire

Omul de afaceri pilota aeronava care s-a prăbușit duminică, la Milano. Aparatul de zbor Pilatus PC-12 a căzut în apropierea stației de metrou San Donato din Milano.

Singurele victime ale tragediei au fost persoanele aflate la bord, dat fiind faptul că imobilul era gol, iar parcarea clădirii era în renovare.

Aeronava de mici dimensiuni a decolat din Linate (Milano) cu destinația Olbia (Insula Sardinia). Acesta s-a prăbușit, din păcate, la doar 9 minute de la decolare, potrivit Cancan.ro.

Aeronava se afla în urcare în momentul în care unicul său motor a cedat. Din păcate, aeronava s-a prăbușit astfel pe o clădire din apropierea aeroportului, lângă stația de metrou San Donato.

Când își cumpărase Dan Petrescu avionul

Milionarul român achiziționase aeronava privată de mici dimensiuni alături de Vladimir Cohn, fost acționar al Clubului Dinamo.

Modelul de aeronava pe care l-au achiziționat este destinat oamenilor de afaceri, pentru a putea realiza zboruri private, rapide și sigure.

Modelul Pilatus PC-12 este considerat unul singur pentru pasageri și are un singur motor turbo.

Averea lui Dan Petrescu, cel mai bogat român, ar urma să fie moștenită de Anca Surugiu

Afacerista Anca Surugiu este asistenta și coordonatoarea tuturor firmelor lui Dan Petrescu. Tot ea ar fi cea care urmează să îi preia averea. De altfel, ea controla și avea toate datele offshore-urilor, știa unde sunt conturile și era împuternicită, spun sursele Gândul.

Omul de afaceri Dan Petrescu ar fi una dintre cele opt persoane care au murit în accidentul aviatic de duminică. Un aparat de zbor de mici dimensiuni s-a prăbușit la Milano, în nordul Italiei, la scurt timp după ce decolase către Sardinia. În aeronavă ar mai fi fost atât soția, cât și fiul magnatului.