Vasile Bănescu: Învierea lui Hristos e piatra fundamentală a credinței creștine. Trecerea prin moarte și ieșirea la suprafața nesfârșită a vieții veșnice e marele paradox pe care se întemeiază creștinismul (VIDEO)

Vasile Bănescu: Învierea lui Hristos e piatra fundamentală a credinței creștine. Trecerea prin moarte și ieșirea la suprafața nesfârșită a vieții veșnice e marele paradox pe care se întemeiază creștinismul (VIDEO)
Foto: Inquam Photos / George Călin

Teologul Vasile Bănescu a vorbit, în Sâmbăta Mare, despre semnificația acestei zile și despre ce înseamnă Învierea lui Hristos pentru credința creștină.

Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „360 de grade”, moderată de Alina Bădic pe B1 TV.

Bănescu: Sâmbăta Mare e sâmbăta liniștii așezată peste Mormântul lui Hristos

„Astăzi suntem în Sâmbăta Mare, numită așa pentru că e sâmbăta liniștii pe care o resimțim dacă suntem doar puțin atenți. E vorba de liniștea așezată peste Mormântul lui Hristos. E ziua în care Trupul lui Hristos stă în Mormânt.

E ziua în care, iată, ați arătat recent selecții din slujba de la Ierusalim, din Biserica Învierii… În fiecare an, acolo, de Paște, se aprinde în mod minunat, apropo de minunile pe care le săvârșește credința, mereu fertilizatoare, mereu germinatoare de ceva ieșit din comunul, din obișnuitul, din cenușiul orizontalei în care trăim noi…

E o zi profund solemnă tocmai prin tăcerea ei. E o tăcere în care moartea pare să fi pus stăpânire pe Viață. Hristos spune, anterior răstignirii, ”Eu sunt Calea, Adevărul și Viața”. Deci Cel care spune despre Sine că e Viața e, paradoxal, în mormânt, e deplin mort”, a explicat teologul.

Vasile Bănescu, despre Învierea lui Hristos

„Hristos e capturat de moarte ca trup, el e om deplin, om care trece prin supliciul răstignirii, omul frânt de suferință și de acest supliciu uriaș al răstignirii, o culme a sadismului antic inventată ca pedeapsă de cartaginezi, preluată apoi și de romani. Viața Însăși e în mormânt – e marele paradox al creștinismului și doar al creștinismului.

Această zi e, așadar, ziua în care gândurile noastre, în calitate de creștini, trebuie să dea târcoale vieții și, în același timp, morții care se luptă cu ea. (…)

Marii părinți creștini vorbesc despre fireasca trecere prin moarte pentru a ajunge la Înviere. De ce pentru a ajunge la Înviere? Pentru că Hristos e Dumnezeu real, deplin, smerit, însă și întrupat într-un om numit ”Fiul Omului” în Sfânta Scriptură.

Deci la Înviere nu poți ajunge decât trecând prin moarte, că altfel e un nonsens, și dovada Dumnezeirii depline a lui Hristos se face prin moarte și Înviere.

Trecerea prin moarte și ieșirea la suprafața nesfârșită a vieții, din nou, a vieții veșnice e marele paradox pe care se întemeiază creștinismul. Învierea lui Hristos e piatra fundamentală a credinței creștine”, a mai explicat Vasile Bănescu, pentru B1 TV.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`