Argentina: Peste 70 de răniți în urma unui atac al peștilor piranha pe o plajă aglomerată (VIDEO)

Argentina: Peste 70 de răniți în urma unui atac al peștilor piranha pe o plajă aglomerată (VIDEO)

Peste 70 de persoane au fost rănite, miercuri, după ce au fost atacate de un banc de pești piranha pe o plajă aglomerată din Argentiuna, potrivit unui oficial din cadrul serviciilor medicale citat de Reuters.

Federico Cornier, directorul serviciilor de urgență din orașul Rosario, a declarat că unei fetițe de șapte ani i-a fost amputat parțial un deget, iar alte zeci de persoane au suferit mușcături la nivelul extremităților.

”Nu este o situație normală. E normal să existe o mușcătură sau un atac izolat, dar amploarea în acest caz a fost enormă. Acesta este un eveniment neobișnuit”, a afirmat oficialul.

Atacul a avut loc pe una dintre cele mai frecventate plaje ale fluviului Parana, în apropiere de Rosario.

Peștii piranha care tăriesc în Parana se deplasează în grupuri și nu atacă frecvent întotătorii. În general sunt atrași de răni și sânge.

Potrivit presei locale, precedentul atac de acest gen la Rosario datează din anii 1970.

Atac al peștilor piranha în Argentina

Tags: