Cum se pregătesc românii din Florida pentru uraganul Irma

Cum se pregătesc românii din Florida pentru uraganul Irma
Foto:ABC News

Românii din statului american Florida sunt în alertă după ce joi au fost amânate 6000 de curse aeriene care plecau din Florida spre alte destinații din cauza uraganului Irma, potrivit irinacordoneanu.ro.

Oamenilor li s-a cerut să plece din timp din localități pentru că uraganul urmează să afecteze atât partea de est cât și partea de vest a Floridei. Școlile s-au închis în Pinnelas County și se caută voluntari pentru a transporta persoane la locuri departe de furtuna devastatoare. Aici locuiește și familia jurnalistei Irinei Corduneanu care este amenințată de uraganul ce urmează să vină.În Madison Wisconsin o așteaptăunchiul și mătușa sa iar în Dakota de Nord niște buni prieteni.

În afară de familia Corduneanu, mai sunt alte trei, tot de români, iar în final s-au decis să rămână toate patru indiferent de cum va fi vremea."La final, am decis să rămânem. Suntem aici patru familii de români: trei sosite temporar, a patra „încetățenită”. Tocmai ne-am distrat la nuntă pe plajă, weekend-ul trecut – doi dintre prietenii noștri și-a pus pirostriile pe malul Atlanticului. Mireasa are avion spre România mâine, habar n-avem dacă acesta va mai decola sau nu. Ar trebui să plece împreună cu o altă prietenă de-a noastră și cu fiica ei de nouă ani, ambele venite în vacanță. Familia care locuiește definitiv aici s-a dovedit a fi la fel de primitoare cum este renumele nostru, al românilor: ne-au chemat la ei pentru că au casa echipată corespunzător în vederea înfruntării uraganelor" a declarat jurnalista pe blogul său.

Solicitările la bilete pentru avioane sunt atât de mari încât prețurile acestora au crescut. Casa Albă a făcut un apel pentru reducerea prețurilor și a asigurat populația Floridei că va interveni dacă operatorii nu dau curs acestei cereri. Deocamdată prețurile la biletele de avion au rămas exorbitante.

Tags: