Fake news: `Europa, atacată de sifilis` / Presa rusă, o nouă încercare de intoxicare mediatică

Fake news: `Europa, atacată de sifilis` / Presa rusă, o nouă încercare de intoxicare mediatică

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) nu a decretat nicio stare de urgență, precizează euractiv.ro, după ce portalul de limbă rusă Kp.md a publicat la 22 iulie 2019 o știre despre cum în Europa a crescut considerabil numărul de îmbolnăviri de sifilis, relatează site-ul Stopfals.md, citat de Report.md.

SOȚIA LUI MIHAI CONSTANTINESCU, ÎN LACRIMI, DE DURERE! DIN PĂCATE, A CONFIRMAT ANUNȚUL TRIST (GALERIE FOTO)

Informația a fost prezentată tendențios, iar jurnaliștii au evitat să prezinte incidența acestei boli în Republica Moldova și Federația Rusă, unde numărul îmbolnăvirilor cu această boală venerică este de câteva ori mai mare decât în țările Uniunii Europene, scrie Stopfals.md, citat de Report.md.

WOW, E SEXY MAMA! ȘI-A FĂCUT DE RÂS BĂIATUL! INCREDIBIL CUM A FOST FILMATĂ! TOȚI BĂRBAȚII POFTESC LA EA! (GALERIE FOTO)

În articolul din Kp.md „Viața devine tot mai groaznică: Moldova este îngrijorată de mușcăturile mortale ale țânțarilor, sifilisul și infecțiile care se răspândesc în Europa”, cu subtitlul „Organizația Mondială a Sănătății a anunțat stare de urgență, deoarece distanțele nu împiedică răspândirea bolilor mortale” este reluată o informație, publicată de Televiziunea Centrală, Tvc.md, despre primul caz din acest an de infectare cu virusul West Nile în România.

EA ESTE CEA MAI SEXY FEMEIE DIN ARMATĂ! I-A INNEBUNIT PE TOȚI ȘI ACUM S-A DEZBRĂCAT PENTRU PREȘEDINTE! (GALERIE FOTO)

Ulterior se trece la un alt subiect, menționându-se că „Europa este atacată de o altă năpastă”.

Euractiv.ro notează că incidența îmbolnăvirii cu sifilis în Rusia este de trei ori mai mare decât în UE, precizând că nu este nicio stare de urgență anunțată de OMS. Într-adevăr, la 9 iunie curent, OMS a emis un comunicat în care se spune că datele din 2016 arată că „incidența a patru infecții cu transmitere sexuală (ITS) – clamidioza, gonoreea, tricomoniaza și sifilis – rămâne ridicată”, dar nu e stare de urgență, așa cum se menționează în textul de la KP.md.

Un raport al Centrului European pentru Controlul și Prevenirea Maladiilor confirmă cifrele prezentate de Kp.md privind incidența îmbolnăvirilor de sifilis. În același timp, acest indice este mult mai scăzut decât în Republica Moldova sau în Federația Rusă, iar afirmația despre „năpastă” care ar fi dat peste Europa este exagerată și speculativă, mai scrie euractiv.ro.

Ei, bine, în Moldova incidența este de peste cinci ori. Deși titlul și textul materialului induc că cetățenii moldoveni sunt în fața pericolului îmbolnăvirii de sifilis în Europa, datele Biroului Național de Statistică relevă că în Republica Moldova incidența acestei boli este cu mult mai mare decât media europeană. Chiar dacă se înregistrează o tendință de scădere, în 2017 (fără regiunea transnistreană), incidența era de 38,3 cazuri noi la 100.000 de locuitori, adică de peste 5 ori mai mare decât în UE.