O femeie a fost arestată pentru postere cu Fecioara Maria în culorile comunităţii LGBT: Ce condamnare riscă acum (FOTO)

O femeie a fost arestată pentru postere cu Fecioara Maria în culorile comunităţii LGBT: Ce condamnare riscă acum (FOTO)
Foto: Twitter

O femeie din Polonia a fost arestată de către autorităţi sub acuzaţia de profanarea unor însemne religioase, deoarece au fost găsite asupra ei postere în care aureola din jurul capului Fecioarei Maria și a pruncului Iisus a fost reprezentată în culorile curcubeului, asociate cu comunitatea gay, arată The Telegraph.

Chiar ministrul polonez de Interne, Joachim Brudziński, a făcut anunţul arestării pe Twitter.

“Să spui povești despre libertate și toleranță nu dă dreptul nimănui să jignească sentimentele celor care cred”, a declarat ministrul de interne.

Femeia de 51 de ani fusese plecată din țară, însă, la revenire, polițiștii i-au percheziționat casa, unde au găsit mai multe astfel de imagini reprezentând icoana “Fecioarei Maria din Częstochowa”, care se regăsește în mănăstirea Jasna Góra, sit aflat în patromoniul ONU.

Acum aceasta riscă până la 2 ani de închisoare pentru profanare de însemne religioase.