Criza migranților se înrăutățește, iar oficialitățile din Polonia au declarat că intenționează să ridice un zid la granița sa cu Belarus, pentru a împiedica afluxul zilnic de migranți, arată publicația Le Figaro.
Polonia a anunțat că în decembrie va începe construcția noului zid de-a lungul graniței sale cu Belarus, unde, în momentul actual, se află mai multe grupuri de migranți ce încearcă să treacă pe teritoriul Uniunii Europene.
„Acțiunea pe care trebuie să o desfășurăm este o investiție absolut strategică și prioritară pentru securitatea națiunii și a cetățenilor săi”, a transmis Mariusz Kaminski, ministrul de Interne al Poloniei.
Acesta a mai declarat, de asemenea, că toate contractele pentru ridicarea zidului vor fi semnate până pe data de 15 decembrie, iar lucrările propriu-zise vor urma să aibă loc în aceeași lună. Muncitorii vor lucra în trei schimburi, 24 de ore pe zi.
Prețul zidului se ridică la 353 de milioane de euro, iar acesta va avea o lungime de 180 de kilometri, jumătate din lungimea graniței Poloniei cu Belarus.
Pe 10 noiembrie, două grupuri de migranți au reușit să traverseze granița, iar de atunci, tot mai mulți migranți au ajuns în Minsk.
Pe rețelele sociale, tot mai multe clipuri video cu grupări de migranți au ajuns în atenția publicului european.
Un important scandal a fost iscat între companie Turkish Airlines și oficialitățile de la Belarus. În urma convorbirilor, Turkish Airlines a declarat că va limita numărul de zboruri spre țara est europeană. Chiar și așa, tot mai multe grupuri de migranți reușesc să ajungă în Minsk.