UPDATE 16:50: Împăratul Akihito a abdicat în urma unei ceremonii susţinute la Palatul Imperial din Tokyo. În cadrul ceremoniei, împăratul anunţându-şi intenţia de a abdica în favoarea zeiţei Soarelui, Amaterasu. A urmat un discurs televizat, în cadrul căruia împăratul le-a mulţumit japonezilor pentru susţinerea pe care i-au acordat-o timp de 30 de ani. În încheiere, fostul împărat a făcut o plecăciune solemnă.
Oficial, domnia lui Akihito se va încheia la miezul noptii, din acel moment şef al statului nipon devenind fiul său, Prinţul Moştenitor Naruhito,în vâstă de 59 de ani, care va devenial 126-lea împărat al Japoniei.Odată cu începutul domniei lui Naruhito, Japonia va ieşi din era „Heisei” şi va intra înera „Reiwa”.
Akihito a fost fiului împăratului Hirohito, cel care a condus Japoniaîn timpul Celui de-al Doilea Război Mondial.
În vârstă de 85 de ani, împăratul Akihito a primit acordul de a abdica după ce a susţinut că nu îşi mai poate îndeplini îndatoririle datorită vârstei şi datorită problemelor de sănătate. El a devenit astfel primul împărat japonez care a abdicatdin anul 1817 încoace.
În urma modificărilor Constituţiei din 1947 – făcute la presiunea Statelor Unite -, împăratul nipon şi-a pierdut puterile, căpătând un rol mai mult simbolic. Tot atunci, împaratul a renunţat şi la orice pretinsă legătură cu divinitatea şi a fost abolită aristocraţia niponă.
Familia imperială japoneză conţine doar 18 membri, iar în urma accederii pe tron a Prinţului Moştenitor Naruhito, vor mai rămâne doar alţi trei posibili moştenitori ai tronului. Asta datorită faptului că legea impiedică femeile să ajungă pe tron, o situaţie potential problematică pentru viitorul împărat ţinând cont că singurul lui copil este de sex feminin.
![]()
Foto: Împăratul Akihito (stânga) şi împărăteasa Michiko (sursă foto: hepta.ro)
![]()
Foto: PrinţulMoştenitor Naruhito, viitorul împărat al Japoniei (sursă foto: hepta.ro)
Emisia video va porni imediat. Daca aveti un ad blocker activ va rugam dezactivati-l.