Iran: Trei persoane au murit în urma inundațiilor

Iran: Trei persoane au murit în urma inundațiilor
Foto: poleshift.ning.com

Trei persoane au murit în inundaţiile din nord-estul Iranului, iar alte 600 au fost salvate dintr-o regiune vecină, afectată de ploi abundente şi o alunecare de teren, a anunțat, sâmbătă, Semiluna roșie iraniană, citată de AFP.

Iranul a fost afectat de ploi puternice în această săptămână.

În provincia Khorasan, „trei femei au murit vineri”, a declarat responsabilul de celula de criză, Hojat Ali Shayanfar, pentru agenţia de presă oficială Irna.

Totodată, 600 de persoane, blocate de ploile torenţiale şi o alunecare de teren în provincia Golestan, au fost salvate, a declarat Semiluna roşie iraniană într-un comunicat. Aceasta a precizat că le-a fost furnizat ajutor alimentar.

Guvernatorul Golestanului, Hassan Sadeqloo, a anunţat pagube estimate pentru moment la 49 de milioane de dolari.