Jobbik vrea ca Viktor Orban să încheie o alianță cu premierul britanic pentru ca Ungaria să-și redobândească suveranitatea

Jobbik vrea ca Viktor Orban să încheie o alianță cu premierul britanic pentru ca Ungaria să-și redobândească suveranitatea
Foto: theyeshivaworld.com

Partidul naționalist radical Jobbik i-a solicitat premierului ungar Viktor Orban să încheie o alianță cu omologul său britanic, David Cameron, pentru ca Ungaria să-și redobândească suveranitatea, informează MTI, citată de Agerpres.

Marton Gyongyosi, un parlamentar al Jobbik, a declarat că formațiunea  a cerut în repetate rânduri amendarea tratatelor de bază ale Uniunii Europene și a tratatului de aderare a acestui stat, dar solicitările au fost respinse de fiecare dată de către partidul de guvernământ.

În sprijinul propunerii, Gyongyosi a susținut că Londra deja de oportunitățile oferite de Tratatul de la Lisabona pentru reformă. Parlamentarul a subliniat că guvernul de la Budapesta ar trebui să se alieze cu o mare putere  pentru redobândirea suveranității.

În viziunea acestuia, guvernul ar trebui să întocmească o listă cu amendamente necesare în scopul afirmării unor interese naționale. Această listă ar trebui să conțină referiri la rolul parlamentelor naționale, chestiunea migrației și protecția minorităților indigene și a terenurilor agricole.