Marcel Ciolacu, despre eliminarea vizelor pentru SUA: „Mai avem de împlinit un criteriu tehnic” (VIDEO)

Marcel Ciolacu, despre eliminarea vizelor pentru SUA: Mai avem de împlinit un criteriu tehnic (VIDEO)
Premierul Marcel Ciolacu, președintele PSD. Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Premierul Marcel Ciolacu a declarat marți că România are susținerea congresmenilor americani pentru ridicarea vizelor pentru SUA, însă mai trebuie îndeplinit un criteriu tehnic:

„Pentru ridicarea vizelor am vorbit cu fiecare congresmen în parte, absolut toată lumea ne susține, mai avem de împlinit un criteriu tehnic. Aici va trebui să facem un efort nu numai al statului român, al tuturor românilor dacă vrem cu adevărat să închidem această discuție la sfârșitul anului 2024 și să fie în aplicare în 2025”.

Marcel Ciolacu a vorbit și despre interesul SUA pentru o implicare mai mare în consolidarea apărării la Marea Neagră:

„În acest moment se votează și bugetul apărării SUA unde pentru prima oară este prinsă și securitatea la Marea Neagră. Normal că ne dorim să fie prins și acest proiect deja convenit de Congresul SUA și invocat și în cadrul Summitului de la Vilnius de către președintele Biden. Ce mă bucură este faptul că toți congresmanii cu care ne-am întâlnit înțeleg situația dificilă prin care trece și România, dar absolut toată lumea ne mulțumește pentru suportul pe care l-am arătat Ucrainei și mai ales Republicii Moldova. Vom continua întâlnirile și în Senat și vom mai avea o întâlnire foarte importantă cu o companie din SUA, cu Google”.