Noi dezvăluiri WikiLeaks: NSA interceptează de ani de zile conversațiile telefonice ale cancelarului german Angela Merkel

Noi dezvăluiri WikiLeaks: NSA interceptează de ani de zile conversațiile telefonice ale cancelarului german Angela Merkel
Foto: reuters.com

Agenţia americană pentru Securitate Naţională (NSA) a interceptat, timp de mai mulţi ani, conversaţiile telefonice ale cancelarului german Angela Merkel, dar și a consilierilor ei apropiați, a declarat miercuri WikiLeaks, scrie Reuters.

Un raport publicat de WikiLeaks sugerează că NASA o spionează de mai mult timp decât se preconiza pe Merkel și că s-au supravegheat în total 125 de numere de telefon ale înalților oficiali germani.

Publicarea raportului riscă reînoirea tensiunilor dintre Germania și SUA, în contextul în care liderii german şi american au încercat recent să-şi aplaneze diferendele pe tema spionajului în urma unor dezvăluiri privind interceptarea de către NSA a comunicaţiilor lui Merkel.

Guvernul german nu a comentat încă acest raport.

WikiLeaks a publicat trei interceptări NASA ale lui Merkel, iar datele arătau numerele de telefon al cancelarului, ale colaboratorilor ei, de la birou și chiar de fax.

Printre numerele interceptate figurează cele ale unor colaboratori apropiaţi cancelarului german Angela Merkel, în special cel al lui Ronald Pofalla, fostul său şef de cabinet.

Interceptările au fost publicate miercuri și vizează conversațiile cancelarului din 2009 privind criza financiară internațională. Discuțile au fost purtate cu prințul moștenitor al Emiratelor Arabe Unite în 2009, dar și cu consilieri, în 2011, cu privire la criza euro.

Tags: