În mai multe state, precum Germania sau Marea Britanie, au apărut rețele paralele care țepuiesc românii de acolo. Acestea au creat site-uri și solicită plata cu cardul pentru servicii consulare, precum eliberarea buletinelor sau certificatelor de naștere. Însă aceste servicii sunt gratuite!
Potrivit surselor ziare.com, aceste practici ar fi generat sume de ordinul milioanelor de euro.
„Trebuie să mergem mai departe în justiție. Autoritățile din România, dar și cele din statele unde s-au desfășurat aceste activități, trebuie să decidă cum acționăm legal. Este vorba de înșelăciuni care afectează încrederea românilor în statul român”, au declarat surse din MAE.
Oana Țoiu, ministra de Externe, a susținut într-o discuție informală că „vrem să ne asigurăm că aceste acte, cum ar fi buletinele sau certificatele de naștere, rămân gratuite”.
De asemenea, potrivit surselor ziare.com, MAE are în vedere o reglementare clară și transparentă a taxelor consulare pentru alte tipuri de servicii: „Vor exista taxe pentru anumite documente, la fel cum în România plătești o taxă când vinzi o mașină sau o casă. Ne dorim un cost echilibrat, transparent”.