Siria: Peste 70 de morţi în urma confruntărilor violente

Siria: Peste 70 de morţi în urma confruntărilor violente
Peste 70 de persoane au fost ucise, vineri, de forţele de ordine siriene care au deschis focul asupra manifestanţilor în mai multe oraşe unde au avut loc proteste antiguvernamentale, informează asociaţiile...

Peste 70 de persoane au fost ucise, vineri, de forţele de ordine siriene care au deschis focul asupra manifestanţilor în mai multe oraşe unde au avut loc proteste antiguvernamentale, informează asociaţiile pentru apărarea drepturilor omului.

„Forţele de securitate siriene au comis masacre în mai multe oraşe şi regiuni din Siria, provocând moartea a 72 de persoane şi rănirea altor câteva sute”, a anunţat Comitetul sirian pentru apărarea drepturilor omului, cu sediul la Londra.

Mai mulţi militanţi sirieni pentru drepturile omului au publicat şi o listă nominală cu mai mult de 70 de persoane ucise în întreaga ţară.

Un bilanţ anterior indica 38 de morţi în urma intervenţiei brutale a forţelor de securitate siriene.

Preşedintele Barack Obama, a condamnat „recurgerea revoltătoare la violenţă” în Siria, acuzându-l pe preşedintele Bashar al-Assad că încearcă să obţină sprijinul Iranului pentru reprimarea protestelor.

„Statele Unite condamnă în cei mai fermi termeni recurgerea la forţă de către guvernul sirian împotriva manifestanţilor. Această utilizare revoltătoare a violenţei împotriva manifestanţilor trebuie să înceteze imediat”, a spus Obama.

Ultima oră
19:36 - Olguța Vasilescu, atac la Bolojan chiar când PSD denunță o presupusă campanie nazistă: „Șobolanul ăl mare are o singură sprânceană și se uită încruntat la români” (VIDEO)
19:16 - Şarpe de aproximativ 2 metri descoperit în casa unei femei din Galați. Cum au intervenit autoritățile
18:48 - Peste 97% dintre PSD-iști au votat retragerea sprijinului politic pentru premierul Ilie Bolojan / Grindeanu, în ședința decisivă: „Mai bine o opoziție cu voce, decât o guvernare cu capul plecat” (VIDEO)
18:40 - Nicolae Guță internat de urgență. Ce a declarat manelistul și ce l-a adus în spital
18:19 - Marcel Ciolacu, acuzat că ar avea afaceri imobiliare dubioase și că locuiește într-un penthouse, într-o zonă de lux a Capitalei. Reacția fostului premier PSD
18:08 - Patrick Muldoon, actorul cunoscut din serialele „Days of Our Lives” şi „Melrose Place”, a murit la 57 de ani
17:37 - Lovitură în instanță pentru Sorin Bontea în conflictul cu Antena Group. Cum continuă procesul dintre chef și Antena
17:26 - Scandal în coaliție privind listarea la bursă a companiilor de stat. Măsura e contestată de PSD. Care e situația în alte țări europene (FOTO)
17:08 - PSD sesizează CNCD și Parchetul după valul de meme-uri care i-au comparat cu șobolani
16:44 - Băluță: Ciucu tună și fulgeră la adresa oricui nu îl divinizează pe Bolojan. Chiar și președintele Nicușor Dan pare să fi devenit indezirabil, doar pentru că încearcă să rămână echilibrat