Un oficial american sugerează că racheta care a lovit Polonia a fost lansată de forțele ucrainene împotriva unei rachete rusești care se apropia

Un oficial american sugerează că racheta care a lovit Polonia a fost lansată de forțele ucrainene împotriva unei rachete rusești care se apropia

Agenția de știri Associated Press relatează că primele constatări sugerează că racheta care a lovit Polonia a fost trasă de forțele ucrainene asupra unei rachete rusești care se apropia, citând oficiali americani.

Ministerul polonez de Externe a descris inițial racheta ca fiind „de fabricație rusă” însă ar putea face parte din rachetele sol-aer S-300 aflate în posesia Ucrainei

Ministerul polonez de Externe a descris inițial racheta ca fiind „de fabricație rusă”, dar, după cum a relatat Patrick Wintour, editor diplomatic al The Guardian, ar putea include rachete sol-aer S-300 aflate în posesia Ucrainei.

Anterior, Joe Biden a fost întrebat dacă racheta a fost lansată din Rusia. El a spus: „există informații preliminare care contestă acest lucru.

Nu vreau să spun asta până nu investigăm complet. Dar este puțin probabil, în mintea [sic] traiectoriei sale, că a fost trasă din Rusia”.