Externe
USR PLUS a obţinut cel mai mare procent de voturi pentru Camera Deputaţilor la alegerile de duminică, în judeţul Braşov.
Primarul municipiului Braşov, Allen Coliban, a anunţat pentru Agerpres că, după numărarea voturilor pentru Camera Deputaţilor din 419 secţii, din totalul de 457, USR PLUS a obţinut 26,18%, iar PNL – 25,86%, iar la la Senat scorul este de 26,45%, respectiv 26,65%.
„Votul de astăzi arată că atât municipiul reşedinţă, cât şi în judeţ, există o majoritate de braşoveni care doresc o reformă, stabilitate. Votul de duminică seamănă, în procente, cu cel de la alegerile europarlamentare. Votul de duminică demonstrează că PNL şi USR sunt principalele două forţe politice ale guvernului”, a declarat Allen Coliban.