Violențe la Cernăuți: Poliția a intervenit cu gaze lacrimogene

Violențe la Cernăuți: Poliția a intervenit cu gaze lacrimogene
Foto: amnesty.org

Poliția a intervenit cu gaze lacrimogene, vineri, după ce manifestanții opoziției ucrainiene au atacat administraţia regională de la Cernăuţi, în vestul ţării, în apropiere de graniţa cu România, informează AFP.

Preşedintele Consiliului Regional din Cernăuţi a fost rănit când a ieşit în faţa protestatarilor.

Vineri, manifestanții opoziției ucrainiene ocupau sediile administraţiilor regionale în patru regiuni din vestul ţării, ceea ce duce la extinderea mişcării de protest, care s-a radicalizat cu ciocniri violente la Kiev.

La Liov, 200 de manifestanți şi-au petrecut noaptea în sediul administraţiei regionale, pe care au ocupat-o joi, forţându-l pe guvernatorul Oleg Salo, numit de preşedintele Ianukovici, să-şi dea demisia.

Manifestanţii de la Lvov au ridicat baricade cu pneuri şi saci de nisip în faţa sediului administraţiei.

Totodată, ei au blocat o autostradă care duce spre frontiera cu Polonia „în semn de solidaritate cu acţiunile de la Kiev”.

Administrațiile au mai fost ocupate în regiunile Rovno, Ternopol, Hmelnițki, în vestul ţării.

La Cerkasî, în centrul ţării, poliţia a reuşit să-i alunge pe manifestanţi, în timp ce la Luțk, 1.000 de manifestanţi s-au adunat în faţa administraţiei regionale pentru a cere demisia guvernatorului.