Apple, Google şi alte companii IT, judecate în Statele Unite pentru că s-au înţeles să nu-şi fure între ele angajaţii

Apple, Google şi alte companii IT, judecate în Statele Unite pentru că s-au înţeles să nu-şi fure între ele angajaţii
Foto: renne.ro

Un judecător din Statele Unite a decis trimiterea în judecată a companiilor Apple, Google, Intel şi altor patru firme IT pentru o înţelegere ilegală prin care acestea au stabilit să nu-şi fure între ele angajaţii, informează Reuters.
Celelalte patru companii implicate sunt Adobe Systems, Intuit, divizia Pixar a Walt Disney şi Lucasfilm.

Un magistrat din San Jose, statul California, nu a acceptat cererea companiilor pentru respingerea acuzaţiilor aduse de mai mulţi ingineri IT.

Procesul a fost inițiat de cinci ingineri IT care au acuzat companiile că s-au înțeles pentru reducerea salariilor angajaţilor prin eliminarea concurenţei pentru angajaţi calificaţi.