Facebook încearcă să se afirme iar ca o platformă importantă de jocuri, motiv pentru care reţeaua socială lansează un serviciu nou, Instant Games.
Instant Games este o platformă de jocuri pentru Facebook Messenger, care va permite utilizatorilor să opteze pentru unul din cele 17 jocuri, printre care se află şi Pac-Man, Words with Friends sau Space Invaders, potrivit TC.
Jocurile puse la dispoziţia utilizatorilor nu sunt multiplayer, ci sunt individuale, fiind vorba de o competiţie între prieteni. Astfel, fiecare îşi poate provoca prietenii la un joc pentru a strânge scoruri cât mai mari.
Pentru începerea oricărui joc se foloseşte butonul aflat pe bara de butoane din josul ferestrelor de conversaţii. Timpul estimat pentru începerea jocurilor este de aproximativ 5-10 secunde.
Instant Games este disponibilă pentru iOS şi Android în 30 de ţări, însă momentan nu se cunosc ţările nominalizate.