Regele Charles a cumpărat un apartament de lux în New York. Cât a plătit pentru el

Regele Charles a cumpărat un apartament de lux în New York. Cât a plătit pentru el
Sursa Foto: Hepta.ro/ Andrew Parsons/Parsons Media via ZUMA Press Wire

Regele Charles a făcut o intrare regală pe Billionaires’ Row din Manhattan, cumpărând un apartament luxos, potrivit rapoartelor din Real Deal și Crain’s .

Cât a plătit Regele Charles pentru apartamentul din New York

Înscris în act ca „Majestatea Sa regele în drept al Canadei, reprezentat de ministrul afacerilor externe”, cumpărătorul a cumpărat unitatea 11A , un apartament cu trei dormitoare și 4,5 băi la etajul 11, pentru 6,63 milioane de dolari.

Acordul s-a încheiat în iunie, potrivit registrului orașului.

Cine se va bucura de luxul apartamentului de 3.601 de metri pătrați, cu vedere la oraș și acces la o piscină elegantă și la saună? Nu este complet clar, deoarece actul menționează Canada într-o aparentă achiziție pentru acea națiune din Commonwealth, deși rămân întrebări dacă casa va aparține regelui însuși. Solicitările de comentarii și clarificări de la Palatul Buckingham nu au fost returnate, scrie New York Post.

Robert McCubbing, comisar comercial senior și director pentru comerț și investiții la consulatul canadian din New York, a semnat actul în numele regelui Charles, arată documentele.

Apartamentul are piscina, saună și centru fitness

Unitatea începe cu un foaier elegant, cu podele din piatră și o toaletă laterală. Se deschide spre un living spațios, cu o sufragerie adiacentă. Bucătăria separată are un wet bar și este finisată cu blaturi din cuarțit Cristallo Gold, dulapuri personalizate realizate manual și o suită completă de aparate Gaggenau. Un spațiu adiacent foaierului include o baie privată.

În dormitorul din colțul principal se află un dressing extins, cu o baie cu fereastră îmbrăcată în marmură albă italiană Venato, o cadă de cupru de sine stătătoare și corpuri de bronz personalizate. Cele două dormitoare suplimentare au băi private.

Facilitățile clădirii includ o piscină de 25 de metri, o saună separată și săli de tratament, un centru de fitness cu înălțime dublă cu o terasă la mezanin, o sală de mese privată, spațiu de catering al bucătarului și un lounge pentru rezidenți cu o terasă întinsă.

Complexul Billionaires’ Row are 60 de reședințe, dintre care 14 în Steinway Hall, acum vândut complet, și restul de 46 de locuințe cu etaj complet și duplex, în turnul adiacent de 91 de etaje, oferind vederi uimitoare la Central Park.