Stelian Ion, ministrul Justiției, susține că Secția pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție încă nu a fost desființată pentru că unul dintre partidele actualei coaliții de guvernare, UDMR, fusese la momentul înființării de cealaltă parte a baricadei, alături de PSD, transmite Agerpres.
„O să o spun abrupt, ca să nu ne învârtim în jurul cozii: n-am desfiinţat-o pentru că o parte dintre cei care sunt acum în coaliţie erau, la acel moment al înfiinţării, de partea cealaltă, alături de PSD, adică UDMR. A votat şi înfiinţarea SIIJ, a votat şi legile Justiţiei varianta Iordache, a votat şi Codul penal şi cel de procedură penală”, a declarat Stelian Ion duminică la Prima TV.
Întrebat de ce s-a răzgândit UDMR cu privire la desființarea Secției, ministrul Justiției a răspuns: „A fost o tactică, pentru că altfel nu pot să îmi explic. Acum, la ora actuală, UDMR spune: noi desfiinţăm SIIJ, suntem de acord cu asta, dar am vrea ca toate dosarele să nu meargă sub nicio formă la DNA, pentru că noi nu avem încredere în DNA, să meargă la PG, aşa cum a mai fost mai demult, în ideea că se transformă într-un fel SIIJ actual într-o secţie care deja există”.
„Schimbăm doar plăcuţa de înmatriculare, schimbăm doar denumirea, dar mecanismul rămâne acelaşi. Mecanismul constând într-o secţie unică, la nivel central, deci total ineficientă, fără secţii, fără servicii teritoriale, care se ocupă de absolut toţi magistraţii pentru toate categoriile de infracţiuni, ceea ce este o anomalie, nu se respectă principiul specializării procurorilor. Avem parchete specializate”, a mai spus Stelian Ion.
Oficialul susține că UDMR face un „artificiu” și „încearcă să inducă în eroare sau să păcălească opinia publică”. Argumentul partidului condus de vicepremierul Kelemen Hunor, spune Stelian Ion, „este să nu ne mai întoarcem la abuzurile din trecut ale DNA în care anchetau în mod abuziv magistraţi”.
„Putem spune că au fost unele cazuri care trebuie elucidate. Ele nu au fost elucidate de justiţie. Avem un raport al Inspecţiei Judiciare pe care îl invocă UDMR spunând: acel raport al Inspecţiei Judiciare a arătat grave abuzuri, grave derapaje. Încă acel raport este supus controlului judiciar, nu a rămas definitiv, este în faţa judecătorilor şi rămâne să vedem dacă a fost validat de instanţe”, a adăugat Stelian Ion.