Două victorii cât bugetele. Câți bani au primit FCSB și CFR Cluj pentru calificarea în grupele Conference League

CFR Cluj și FCSB au obținut calificarea în grupele Conference League, o performanță care va fi răsplătită cu o sumă consistentă. Practic, rezultatul le va asigura bugetul pentru noul sezon, potrivit GSP.ro.

După 0-0 în Slovenia, CFR Cluj a reușit să o învingă la limită pe Maribor în Gruia, unicul gol al partidei fiind marcat de Cvek în minutul 90.

FCSB a dat lovitura tot în prelungiri, când Radunovic a transformat perfect o lovitură de la 11 metri și a dus scorul la 3-1, îndeajuns pentru a o duce pe vicecampioana României în grupele Conference League. La București, Viking Stavanger se impusese cu 2-1.

Universitatea Craiova a jucat și ea joi seară, în Israel, iar scorul era egal după 120 de minute, 1-1, așa că a fost nevoie de lovituri de departajare, acolo unde Hapoel Beer Sheva a avut nervii mai tari și a reușit să se califice în detrimentul formației antrenate de Mirel Rădoi. Turul se încheiase 1-1.

FCSB a încasat până în prezent 750.000 de euro, iar CFR Cluj a câștigat un milion de euro, în condițiile în care a primit un bonus destinat formațiilor eliminate din Liga Campionilor.

FCSB și CFR Cluj au primit câte 2,94 milioane euro pentru calificarea în grupele Conference League

Accederea în grupele Conference League va fi răsplătită cu câte 2,94 milioane euro de echipă. Odată intrate în grupe, fiecare victorie va însemna un bonus de 500.000 de euro, în timp ce remiza va fi premiată cu 166.000 de euro. Sume importante vor veni și din market pool, și din vânzarea biletelor.