Islanda – România 0-2. Primul meci fără gol pentru Mirel Rădoi, pe banca naționalei

Islanda - România 0-2. Primul meci fără gol pentru Mirel Rădoi, pe banca naționalei
Antrenorul Mirel Radoi. Sursa foto: Twitter

România s-a impus cu scorul de 2-0 în deplasarea din Islanda. Astfel, elevii lui Mirel Rădoi rămân în cărțile calificării pentru Campionatul Mondial din 2022.

Au fost ocazii mari la ambele porți, dar România a fost cea care a dominat partida. Dennis Man a deschis scorul în minutul 47, iar Nicolae Stanciu a înscris pentru 2-0 în minutul 83.

A fost al 14-lea meci pentru Mirel Rădoi, pe banca naționalei și primul în care „tricolorii” nu au încasat gol. Singura dată când România a mai câștigat la zero a fost cu Norvegia, dar atunci a fost vorba despre o decizie „la masa verde”.

De asemenea, Rădoi a reușit să pună punct unui șir infernal, de 4 meciuri consecutive fără victorie.

După victoria contra Islandei, România a ajuns la 6 puncte în grupă. După primele 4 partide, Armenia este lider, cu 10 puncte, după 0-0 cu Macedonia de Nord, urmată de Germania, cu 9 puncte, Macedonia, cu 7 puncte, România, cu 6 puncte, Islanda, 3 puncte și Liechtenstein, 0 puncte.