Japonezii, lecție de civilizație la Campionatul Mondial din Qatar. Cum au lăsat vestiarul după meciul cu Germania

Jucătorii Japoniei au impresionat prin gestul pe care l-au făcut la vestiare  după victoria cu Germania, scor 2-1, în grupele Campionatului Mondial.

Nu doar că au făcut curat în vestiarul de la stadionul Khalifa International, dar niponii le-au pregătit și o surpriză qatarezilor: 11 figurine origami în formă de cocori, plus un mesaj de mulțumire în japoneză.

Este un simbol important în cultura japoneză pentru onoare, noroc, loialitate și longevitate.

Cocorul ar purta pe aripile sale sufletul omului către Rai. Se spune că răbdarea celor care reușesc să împăturească 1.000 de cocori este răsplătită cu îndeplinirea unei dorințe, potrivit gsp.ro.

Germania nu a reușit să câștige sub comanda lui Hansi Flick, Japonia obținând victoria deși au fost conduși la pauză.

Germania-Japonia a fost al doilea meci al zilei la CM Qatar 2022 și s-a încheiat cu un scor dramatic de 1-2.

Golurile Japoniei

În minutul 75, Ritsu Doan a egalat pentru Japonia marcând din interiorul careului, iar mai târziu în minutul 84 Asano a marcat al doilea gol pe colțul scurt sub transversală.

Naţionala Japoniei obișnuia să fie mereu considerată o echipă medie, dar Niponii par să fie mai puternici ca niciodată continuând să surprindă publicul internațional.