Sepsi a mai câștigat o dată Cupa României, a doua oară la rând, după ce signore Cristiano Bergodi a luat și Supercupa vara trecută.
Prima ocazie mare a partidei le-a aparținut covăsnenilor în minutul 6, când Ciobotariu a trimis periculos cu capul puțin pe lângă poartă. Apoi, Rondon s-a înălțat la centrarea lui Matei și a trimis peste poartă.
Cele două echipe nu au reușit să marcheze nici în cele două reprize de prelungiri, iar partida s-a decis la loviturile de departajare, acolo unde Niczuly a fost într-o formă de zile mari și a apărat încercările lui Ely Fernandes, Gomes și Martic.
Cântând în limba maghiară cântecele lui Sepsi, fanii covăsnenilor au apelat la română atunci când a fost vorba de scandarea „Hoții, hoții”.
Cei din peluza lui U au replicat cu cântece patriotice și „Ținutul Secuiesc, pământ românesc”. Dacă fotbal nu a mai fost, a ieșit la suprafață orgoliul, anunță GSP