Simona Halep e din nou în sferturi la Toronto. Fostul lider WTA a avut nervii mai tari într-un set secund extrem de disputat (VIDEO)

Simona Halep a învins-o în două seturi pe Jil Teichmann, joi seară, și s-a calificat în sferturile turneului WTA de la Toronto.

Simona Halep, în sferturi la WTA Toronto după o victorie cu Jil Teichmann

După un prim set adjudecat fără prea multe emoții, Jil Teichmann (21 WTA, 25 de ani) a restabilit echilibrul de pe teren și părea că poate tranșa actul secund în favoarea sa, însă tot Simona Halep (15 WTA, 30 de ani) a fost mai lucidă și a profitat de slăbiciunile adversarei sale. Românca a închis partida după o oră și 31 de minute de joc, scor 6-2 / 7-5.

Fostul lider mondial din tenisul feminin venea după victoriile cu Shuai Zhang (45 WTA, 33 de ani), scor 6-4 / 5-2, și Donna Vekic (82 WTA, 26 de ani), scor 6-0 / 6-2.

Dubla-câștigătoare de Grand Slam a ajuns în sferturi la Toronto și în 2019, la ultima sa prezență aici, însă cel mai bun rezultat al său la acest turneu a fost bifat în 2015, când pierdea o finală cu Belinda Bencic.

Trebuie menționat că Simona Halep a câștigat Rogers Cup în 2016 și 2018, când competiția – a cărei locație alternează între Montreal și Toronto – a avut loc la Montreal.

Urmăriți B1TV.ro și pe
Ultima oră
23:54 - Dan Șucu, fericit că a ales să investească la Rapid: „Este în mod cert o alegere cât se poate de bună”
23:37 - Consilierii lui Biden și Erdogan au avut o întâlnire neanunțată, la Istanbul. Discuții SUA – Turcia despre aderarea Finlandei și Suediei la NATO, dar și despre anexările rusești
23:11 - Cota apei în lacul de acumulare Tăul Mare a scăzut cu 40 de centimetri, anunță ISU Alba. Peste jumătate dintre persoanele din zona de risc din Roșia Montană au refuzat evacuarea (VIDEO)
22:47 - Cristian Preda: Eu dau în scris că Nicolae Ciucă a plagiat într-un mod grosolan. Există numeroși membri ai PNL foarte nemulțumiți că au în fruntea Guvernului și a partidului un om care a plagiat (VIDEO)
22:12 - Cristian Preda îi cere lui Nicolae Ciucă, acuzat de plagiat, să trimită o copie a tezei de doctorat la CNATDCU spre verificare / Decanul a mulțumit B1 TV: A fost singurul post prezent la protestul de la Ministerul Educației (VIDEO)
21:44 - Radu Carp, după protestul de duminică: Toți pierdem din aceste secvențe penibile. Strategia lui George Simion, falimentară. AUR nu reușește să capteze curentul de nemulțumire din societate (VIDEO)
21:18 - Victor Ponta critică Guvernul și Comisia Europeană: „Nu aud nicio soluție. Prețurile sunt la fel de mari ca în țările care nu au deloc energie” / „Nu cred că ne atacă rușii. E doar o poveste”
20:57 - Polițiștii, atacați cu pietre și înjurați de familia unui tânăr acuzat că a condus fără permis, în Olt
20:14 - FRF condamnă incidentele tragice de la meciul din Indonezia: „Este o zi tristă pentru fotbalul mondial, dar una pe care nu trebuie să o uităm” (VIDEO)
19:54 - Cristina Ich și Alex Pițurcă s-au despărțit: „În sfârșit, sunt fericită” (FOTO)