Tulcea: Un bungalow turistic a luat foc. De la ce a pornit incendiul

Tulcea: Un bungalow turistic a luat foc. De la ce a pornit incendiul
Sursa foto simbol: Hepta - ImagineChina / Wang hao

Un incendiu violent, cu risc de propagare, a izbucnit într-un camping din judeţul Tulcea. O căsuţă a fost cuprinsă de flăcări, în timp ce două persoane se aflau în încăpere. Din fericire, cei doi au scăpat teferi, conform Observator.

Ce s-a întâmplat

Incendiul a izbucnit într-un camping din județul Tulcea. Acesta s-a manifestat violent, cu pericol de propagare.

Cu toate acestea, vecinii au dat dovadă de prezență de spirit. În timp ce ajutoarele erau pe drum, voluntarii au reuşit să ţină focul sub control.

În momentul în care incendiul a izbucnit, doi turiști se aflau în unitatea de cazare. Din fericire, ei au scăpat teferi. S-au autoevacuat.

„Incendiul se manifesta violent la un bungalow turistic, cu pericol de propagare către pensiunile învecinate, acoperite cu stuf. În interiorul bungalow-ului se aflau doi turşti care s-au autoevacuat în siguranţă şi nu au necesitat îngrijiri medicale”, spune Cristina Profir, pdc ISU Tulcea.

Incendiul a pornit de la cablu electic defect al aerului condiţionat. Pagubele sunt doar materiale. În ciuda intervenţiei salvatorilor, construcţia a fost distrusă aproape în totalitate.